Şirketimiz 2001 yılında kurulmuştur.

Amacımız, boru ile su ve doğalgaz taşıma işini en kaliteli malzemeleri kullanarak yapmaktır. Bu amaca hizmet etmek için, teknolojideki son gelişmeleri takip ederek müşterinin ihtiyacı olan malzemeyi temin etmeyi ve bununla ilgili her türlü teknik hizmeti vermeyi ilke edindik.

Şirketimizin, Türkiye Altyapı Sektörü'nde, HDPE (Yüksek Yoğunluklu Polietilen) Boru kullanımının yaygınlaşmasında önemli bir payı bulunmaktadır. Birçok projede HDPE Boru ve Ek Parçaları kullanarak uzun ömürlü altyapı boru sistemleri kurduk. Böylece hem ilk yatırım maliyeti, hem de işletme maliyeti açısından ülkemize ciddi mali kazanımlar sağladık.

Şirketimiz, 2002 yılında konusunda bir dünya devi olan Georg Fischer Piping Systems firmasının Türkiye Distribütörü olmuştur. Bu hamle verdiğimiz hizmete büyük bir değer katmıştır. Bu güçle sektörde ciddi, prensipli, takipçi ve kaliteden ödün vermeyen bir ilke ile daha uzun yıllar hizmet vermeyi hedeflemekteyiz.

Saygılarımızla,
DİVA MÜHENDİSLİK İNŞAAT TAAHHÜT SAN ve TİC. LTD. ŞTİ.

...

The company is established in 2001

Company’ s business basis is to transfer water and natural gas via pipes by providing the most appropriate material with the best possible price. In order to serve this purpose; providing the material needs of the customers following by the latest technological improvements,suggestting the best fits everytime and giving wide range of technical support are adopted as principal.

In Turkish Frastructure, company has an important share for usage of HDPE pipes and fittings. Applying HDPE based longlasting infrastructure piping systems in the majority of the projects, company has provided serious range of financial profit to our country either by investment cost or running cost.

By the year 2002, company added a great value to its service quality by getting the rights of country wide distrubition of the Georg Fischer Piping Systems who is the giant in the field of its own. Combining the service quality of Diva Engineering and Georg Fischer’ s power, company has branded itself and goals to give a service in a serious manner and quality originated for a long term of business

Best Regards
Diva Engineering Construction Industry and Trade Co. Ltd.